درباره‌ی‌ما

دارنده اولیــن مجـوز احداث کارخـانه کبریت در ایـران

بزرگتـــرین تولیــد کننـده کبــــریت با استـــاندارد ملی

تاریخچه

صنعت کبریت یکی از صنایع قدیمی ایران است و قدمت آن به بیشتر از یک قرن می رسد.
در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه یک شرکت روسی با مشارکت امین الملک اولین کارگاه کبریت سازی را در تهران دائر کرد که پس از مدت کمی برچیده شد.
اصولا شهر تبریز را باید مادر این صنعت در ایران دانست چرا که هنوز هم بزرگترین واحدهای تولید کبریت در این شهر فعال و در حال تولید هستند.
گفته می شود در جریان مبارزات مشروطیت یک کارگاه ابتدایی توسط حاج میرزا حسین واعظ در شهر تبریز دایر شد که روی قوطی های آن شعارهای ملی چاپ می شد.مدتی بعد از آن خانواده های توکلی و خوئی بطور جدی نسبت به اقدام کارخانه و تولید کبریت با کیفیت مرغوب اقدام نمودند.
شرکت کبریت ممتاز در سال 1300 شمسی به همت آقایان حاج محمد رحیم و برادرزاده وی، حاج محمدباقر خوئی بنیان‌گذاری شد و مجلس در سال 1302 (1923 میلادی) اولین امتیاز احداث کارخانه را به نام این دو نفر صادر کرد.
شرکت ممتاز با خرید ماشین آلات نیمه اتوماتیک از کشور آلمان در محله باغمیشه تبریز کارخانه خود را احداث و تولید انبوه کبریت را آغاز نمود.​​​​​​​

در سال 1340 شمسی به منظور استفاده بهینه از ضایعات چوب، خط تولید نئوپان از کشور آلمان خریداری و نصب گردید که با تکمیل و تغییراتی در ماشین آلات هنوز فعال و در حال تولید است.
در سال 1350 شمسی شرکت کبریت ستاره ممتاز در جوار کارخانه ممتاز قدیمی احداث و با خرید دو خط ماشین آلات تمام اتوماتیک و بسیار مدرن از شرکت آرنکو سوئد راه اندازی گردید. محصولات کارخانه ستاره ممتاز که با نظارت شرکت کبریت سوئد تولید می‌شد هم طراز کبریت های اروپایی بود و تحولی در صنعت کبریت ایجاد نمود که بقیه کارخانجات را مجبور کرد تا بطور جدی نسبت به اصلاح ماشین آلات و بهبود محصول خود فکر نمایند.​​​​​​​

در سال 1357 شمسی بعلت افزایش مصرف کبریت و نیاز بازار به این محصول مردمی سه خط دیگر از ماشین آلات تمام اتوماتیک ســاخت سوئد خــریداری و کلیه 5 خط مدرن در سالن‌های جدیدالاحداث در محل فعلی کــارخانه در ابتدای جاده تبریز ـ اهر نصب گــردید و این شرکت‌ها به بزرگتـرین تولیدکننده کبریت در ایران ارتقاء یافتند و توانستند اولین مهر استاندارد را در این صنعت کسب نمایند.
بعد از انقلاب اسلامی در پیروی از سیاست محرومیت زدایی در مناطق محروم کشور، این شرکت‌ها کارخانهای را در شهر مشکین احداث نمودند که اکنون محصولات آن به نام کبریت مشکین تولید و به بازار عرضه می‌شود.​​​​​​​